Ajour

Ajour

Menu

Metal w sztuce

Sprawdź inne wpisy

Metal jest niezwykle plastycznym materiałem, dlatego bardzo często wykorzystywany jest również w sztuce. Wybrałyśmy kilka cudownych instalacji i dzisiaj, zapraszamy Was w podróż artystyczną. Dołącz do nas!

I have a head 2 | Vittorio Corsini

Zdjęcia: Strona Artysty

Vittorio Corsini to włoski artysta, o którym nie znajdziecie zbyt wielu informacji, a to dlatego, że bardzo dba o swoją prywatność. W czasach Social Mediów to ciekawe i bardzo nietuzinkowe podejście, prawda? Jednak oszczędność w słowie wynagradzają jego prace, które mówią same za siebie. „I have a head 2” to instalacja wykonana z aluminium, w którym zostało wycięte, niezwykle ważne dla Artysty przesłanie. Dzięki umieszczeniu lamp w centralnej części instalacji, przesłanie to rozprzestrzenia się na całe pomieszczenie, tworząc niepowtarzalny efekt. Jesteśmy zachwycone.

Rzeźby | Andy Scott

Zdjęcia: Strona Artysty

Artysta Andy Scott tworzy wybitne dzieła publiczne, a jego imponująca kolekcja autorskich rzeźb, liczy obecnie na arenie międzynarodowej – ponad osiemdziesiąt realizacji. Pracuje w stali i brązie, łącząc motywy figuratywne z nowoczesnymi technikami, tworząc wspaniałe dzieła sztuki. Jak do tej pory, jego najpopularniejszym projektem są – ważące 300 ton – głowy konia („The Kelpies”), zlokalizowane w Szkocji. Rzeźby te są obecnie najbardziej znanymi dziełami sztuki publicznej w Szkocji, które odwiedziły już miliony osób z całego świata.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na nasz Newsletter, a dwa razy w miesiącu dostaniesz informacje o branżowych nowościach, trendach, ciekawostkach i wydarzeniach.

Molecule Man | Jonathan Borofsky

Instalacje artystyczne

„Molecule Man” to 30-metrowe rzeźby z aluminium, zaprojektowane przez amerykańskiego artystę Jonathana Borofsky, które można znaleźć w różnych miejscach na świecie, m.in. w Berlinie i Iowa. Przedstawiają trzy sylwetki spotykające się w centralnym punkcie, co w połączeniu ze strukturą molekularną jest niezwykle symboliczne, o czym opowiada sam artysta:

Moje pierwsze rzeźby z „Molecule Man” zostały wykonane w 1977 i 1978 roku w Los Angeles.Wczesne struktury molekularne obejmowały molekularne krzesło, wazon z cząstkami ceramicznymi, figurę molekularną i model dla budowli molekularnej wykonanej z kulek styropianowych. Początkowo byłem zafascynowany pomysłem na tę cząsteczkę z powodu prostego faktu, że chociaż wydajemy się być całkiem solidną, w rzeczywistości składa się ona z struktury cząsteczki, która sama w sobie składa się głównie z wody i powietrza.

Dla mnie, ta wysoka aluminiowa rzeźba złożona z trzech postaci spotykających się w centrum, nie tylko odnosi się do lekkości wewnątrz naszych stałych ciał, ale także do postaci łączących się w centrum. Odnoszą się do cząsteczek wszystkich ludzi łączących się ze sobą aby stworzyć nasze istnienie. Ta symbolika jest szczególnie wzruszająca dla tego 100-metrowego „Molecule Man” na rzece Sprewa w Berlinie, ponieważ rzeka oznaczała podział między Wschodnim i Zachodnim Berlinem. –  Jonathan Borofsky.

Cisza | Łukasz Berger

Znacie łódzką „Ciszę”? To popularna instalacja w przestrzeni publicznej, autorstwa Łukasza Berger, wykonana z około 1300 obłych prętów ze stali kwasoodpornej. Co więcej są one różnej długości, dzięki czemu rozchodzą się gradientem, tworząc napis CISZA.

Praca jest odpowiedzią na komunikację między współczesnym człowiekiem a otaczającą go rzeczywistością. Cisza, jako przeciwieństwo hałasu, jest przestrzenią bliższą prawidłowemu rozwojowi psychosomatycznemu człowieka. Samo zagadnienie jest bardzo rozległe, a kontekst pracy może być odbierany indywidualnie w zależności od potrzeby obserwatora. – Łukasz Berger.

Kochamy metal dlatego cieszymy się najmocniej, że został dostrzeżony przez świat sztuki. Artyści z całego świata sięgają po niego by nadać kształt, swojej artystycznej wizji. Prawda, że to cudowne?

A po więcej artystycznych inspiracji, zapraszamy na nasz ajourowy fanpejdż, gdzie regularnie przedstawiamy nowych artystów zakochanych w metalu.