Ajour

Ajour

Menu

Jak czyścić i pielęgnować stal nierdzewną?

Sprawdź inne wpisy

W Ajour do naszych realizacji najczęściej wykorzystujemy aluminium, stal nierdzewną o różnych fakturach i kolorach oraz stal malowaną proszkowo lub na mokro. Metal naprawdę wygląda niepowtarzalnie, ale pod jednym warunkiem. Że o niego odpowiednio dbamy i konserwujemy.


Najwięcej mitów dotyczy stali nierdzewnej, która znana jest przede wszystkim ze swojej odporności korozyjnej, co powoduje, że wiele osób w ogóle jej nie pielęgnuje i dopiero dziwi się gdy zauważy pierwsze plamy i przebarwienia wskazujące na postępujący proces korozji.

Czas zatem rozwiać wszelkie wątpliwości i powiedzieć wprost. Charakterystyczny nalot, plamy, zabarwienia i zmatowienia to normalna sprawa. Stal nierdzewna, co prawda nie wymaga dodatkowej konserwacji, ale jeżeli chcemy aby jak najdłużej zachowała swój błysk – wymaga pielęgnacji i czyszczenia. Jak zatem czyścić i pielęgnować meble, akcesoria, wykończenia czy też balustrady wykonane ze stali nierdzewnej? Już wyjaśniam.

jak czyścić i pielęgnować stal nierdzewną

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na nasz Newsletter, a dwa razy w miesiącu dostaniesz informacje o branżowych nowościach, trendach, ciekawostkach i wydarzeniach.

jak czyścić i pielęgnować stal nierdzewną

Jak czyścić i pielęgnować stal nierdzewną?

  1. To czego na pewno należy unikać chcąc jak najdłużej cieszyć się walorami estetycznymi projektu wykonanego ze stali nierdzewnej to środki czyszczące, zawierające jakiekolwiek żrące substancje chemiczne, np. wybielacz, który zawiera chlor.
  2. Absolutnie odradzam również, stosowanie popularnych w kuchniach – stalowych gąbek czy szczotek drucianych. Porysują powierzchnię, zdzierając z niej powłokę ochronną, a dodatkowo mogą pozostawić osady, które w konsekwencji doprowadzą do rdzewienia stali (taka ironia losu).
  3. Niewielkie zabrudzenia, najlepiej usuwać ściereczką z mikrofazy lub skórą zamszową, wykonując koliste ruchy, dzięki czemu nie uszkodzimy powłoki ochronnej.
  4. Przy czyszczeniu niewielkich powierzchni, można również dodać kroplę oliwki dla dzieci. Nałóż produkt na ściereczkę i wmasuj w zabrudzoną powierzchnię, następnie pozostaw na kilka minut i wytrzyj, pozbywając się nadmiaru produktu.
  5. Jeżeli natomiast nie zauważymy pierwszych oznak zachodzących procesów korozyjnych w postaci zmatowień i zaczną pojawiać się wżery, nie obędzie się bez specjalistycznych preparatów, dedykowanych właśnie stali nierdzewnej. Tutaj po prostu należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
  6. A po czyszczeniu, należy również pamiętać o polerowaniu. Oczywiście to zależy od wybranej faktury (obecnie bardzo modna jest matowa stal), ale nadal jedną z najpopularniejszych jest ta na wysoki połysk więc polerowanie suchą ściereczką to absolutna konieczność.

jak czyścić i pielęgnować stal nierdzewną

Mam nadzieję, że pomogłam. Więcej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania (FAQ) znajdziesz na naszej stronie. Jeżeli natomiast masz inne pytania dot. metalu, naszej pracy, sposobu realizacji zamówień czy doboru wzoru do wnętrza. Napisz do nas na adres kontakt@ajour.pl. Zapraszamy!