Ajour

Ajour

Menu

4 metale szlachetne wykorzystywane w jubilerstwie

Sprawdź inne wpisy

Kochamy metale, również te szlachetne. Dlatego dzisiaj, zapraszamy do lektury zestawienia, 4 najcenniejszych metali szlachetnych, wykorzystywanych m.in. w jubilerstwie. Miłej lektury!


1. Złoto

Od wieków złoto było drogocennym i poszukiwanym metalem szlachetnym wykorzystywanym do bicia monet, w jubilerstwie, sztuce, zdobieniach oraz budownictwie np. w wykończeniach elewacyjnych. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych metali szlachetnych, przede wszystkim z powodu swojej ciągliwości, elastyczności, trwałości, a także walorów wizualnych.

Największa sztabka złota waży 250 kg i znajduje się w Muzeum Złota Toi w Japonii.

metale szlachetne

2. Platyna

metale szlachetne

Platyna ma przepiękny, metaliczny połysk i białą barwę o szaro-niebieskim odcieniu. Jest cenna ze względu na swoją gęstość, plastyczność oraz właściwości niekorozyjne. W jubilerstwie znalazła zastosowanie do opraw kamieni szlachetnych oraz do produkcji obrączek, co zyskuje na popularności również w Polsce.

Oprócz branży jubilerskiej, platyna ma również szerokie zastosowanie w stomatologii, branży motoryzacyjnej i przemyśle zbrojeniowym.

3. Tytan

Tytan posiada wysoką wytrzymałość mechaniczną, a mimo to jest niezwykle lekki i odporny na korozję. Mówi się, że ma najwyższy stosunek wytrzymałości mechanicznej do swojego ciężaru, dlatego często wykorzystywany jest w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, medycznym oraz stomatologii.

Nas jednak najbardziej interesuje jego wykorzystanie w jubilerstwie, prawda? Z uwagi na swoje właściwości, biżuteria z tytanu jest oczywiście bardzo wytrzymała i trwała, a dodatkowo ma jedną, niezwykłą cechę, wyróżniającą ją na tle innych metali szlachetnych – nie ziębi w kontakcie z ciałem. Dlatego też, oprócz obrączek, tytan wykorzystywany jest na szeroką skalę, do tworzenia kopert zegarków.

metale szlachetne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na nasz Newsletter, a dwa razy w miesiącu dostaniesz informacje o branżowych nowościach, trendach, ciekawostkach i wydarzeniach.

4. Srebro

metale szlachetne

Srebro jest stosunkowo tanim metalem szlachetnym. Jest miękkie i ciągliwe, umożliwia formowanie w różne kształty, dlatego powszechnie wykorzystywane jest do produkcji biżuterii, ozdób oraz monet. Do wytwarzania biżuterii, używa się srebra próby 925 czyli stopu zawierającego 92.5% czystego srebra.

Ze względu na specyficzne właściwości fizyczne i chemiczne, srebro znajduje również szerokie zastosowania w przemyśle, elektrotechnice, fotografii i stomatologii (przeciwdziała rozprzestrzenianiu się bakterii).

Możesz teraz zastanawiać się, co decyduje o wartości metalu? I bardzo słusznie. Metale szlachetne to substancje występujące w przyrodzie, w stosunkowo ograniczonych zasobach, o gładkiej i połyskującej powierzchni, pięknych, metalicznych kolorach, ciągliwe, posiadają wysoką temperaturę topnienia i nie są promieniotwórcze, dzięki czemu mają stosunkowo szerokie zastosowanie. Wszystkie te czynniki właśnie, wpływają na wartość metalu, stąd zainteresowanie np. biżuterią, również w kontekście inwestycji finansowej.